Türkiye’den Nasıl Ev AlınırTürkiyeden ev alabilmek için türk vadandaşı olmanıza gerek yoktur. Türkiye cumhuriyeti türk vatandaşı olmak için yabancılarada büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu sayede ülkemizden rahatlıkla ev alaibiliyorsunuz. Türkiyeden gayrimenkullere yatırım yapabilmek için izlemeniz gereken bazı adımlar vardır. Kendinizi ve ailenizi Türkiye vatandaşı yapmak için tüm işlemleri ve evrakları tamamlamanız en fazla birkaç ayınızı alacaktır. Türkiye’de gayrimenkul yatırımı ile Türk vatandaşı olmak için detayları teker teker anlatacağım.

Öncelikle yatırım tutarını söyleyeceğim. Minimum 250000 dolar olmak zorunda. Böylelikle bir ev almış oluyorsunuz ayrıcada evde sahip olmuş oluyorsunuz.

Türkiyeden Ev Almak ve Türk Vatandaşı Olmak İçin Gereken Koşullar;

  1. Vergi Kayıt Numarası Alma

Öcelikle emlak almak ve bir ev sahibi olmak için yapmanız gereken ilk iş vergi kayıt numarası almanızdır. Geri kalan tüm süreçler buna göre işleyecektir. Vergi numarasını Türkiyedeki herhangi bir vergi dairesinden rahatlıkla hiç zorlanmadan alabilirsiniz. Vergi numarasını alabilmeniz gerekli olan evrak ve belgeler ise şunlardır. Pasaportun aslı ve fotokobisi, son 6 ay içinde çekilmiş güncel fotoğrafınız. Olay bu kadar basit ve hızlıdır.

2. Türkiyede Bir Türk Bankasından Banka Hesabı Açın

Vergi kimlik numaranızı aldıktan sonra ihtiyacınız olan şey bir türk bankasında banka hesabınızın olmasıdır. Burada tüm parasal ve finansal işlemlerinizi gerçekleştireceksiniz. bu işlem için gereken belgeler ise pasaport, vergi kimlik numaranız, ikametgah, fatura vb. resmi bir belge ile de güncel adresinizi belirtmeniz gerekecektir.

3. Satın Alacağınız Mülkü Seçin

Bundan sonraki adım mülkünüzü seçmek ve mülk aramaya başlamaktır. herhangi bir taşınmaza yatırım yapabilirsiniz. bunda bir sınırlama yok. Ancak mülkün değeri en az 250000 dolar değerinde olmalıdır. yada eşdeğer türk lirası olmalıdır. Bunu sağlamak için birkaç adet mülk daha satın alabilirsiniz. mülk kullanıma hazır bir şekildede olabilir veya inşaat halinde yapım aşamasındada olabilir. Kural olarak mülkü en az 3 yıl elinizde tutmak zorundasınız. 3 yıldan önce hiçbir şekilde satamazsınız. Mülkün oturma izni alabilmesi için tüm resmi değerlendirmelerden geçmesi gerekir.

4- Mülkünüzün Satın Alma İşlemini Tamamlayın

Artık yatırımınızı gerçekten tamamlamadan önce tüm adımları tamamladınız. Vergi numaranızı aldınız, banka hesabınızı açtınız, satın almak için en iyi gayrimenkulü seçtiniz. Şimdi anlaşmayı imzalama zamanı. Mülkün ödenmesi için para işlemini tamamlamanız gerekir. Ayrıca ödeme makbuzu gibi işlemin kanıtını da almanız gerekir. Yatırımınızın tamamlandığını resmileştirmek için tapu sicilini almanız gerekiyor. Ayrıca, satış sözleşmesini en az 3 yıl boyunca mülkün sizin tarafınızdan satılamayacağını belirten bir not ile noter tasdik ettirmeniz gerekir. Artık mülkünüzü aldınız, vatandaşlık sürecini başlatmanın zamanı geldi.

5- Mülkünüz İçin Resmi Değerleme İşlemini Tamamlayın

Artık satın almış olduğunuz mülkün değerini belirlemek için yetkili kişilerden gayrimenkul değerleme uzmanlarından değerleme raporu alacaksınız. Bundan sonrada mülkünüzü kendi adınıza tescil ettireceksiniz. Bunun içinde gerekli belge ve evraklar ise kimlik belgeniz, pasaport, tapu ve ödeme belgeniz ile ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurmanız gerekmektedir.

6- Oturma İzni Alın

Bu arada Türkiye’de yaşamak istiyorsanız kısa dönem oturma izni alabilirsiniz. Bu zorunlu olduğunuz anlamına gelmez, vatandaşlık almaya çalıştığınız süre boyunca Türkiye’de kalmayabilirsiniz.

7- Vatandaşlık Başvuru Sürecini Başlatın

Vatandaşlık başvuru süreci için her şey halledildi. Bir sonraki adım, gerekli belgeleri toplamak ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne başvurmak. Bu adımda biyometrik bilgilerinizi, parmak izlerinizi de vereceksiniz.

English:

How to Buy a House in Turkey

You do not need to be a Turkish citizen to buy a house in Turkey. The Republic of Turkey provides great convenience to foreigners to become Turkish citizens. In this way, you can easily buy a house in our country. There are some steps you need to follow in order to invest in real estate in Turkey. It will take you a few months at most to complete all the procedures and documents to make yourself and your family Turkish citizens. I will explain the details one by one to become a Turkish citizen with real estate investment in Turkey.

First of all, I will tell you the investment amount. It has to be at least $250,000. In this way, you buy a house and also own it at home.

Conditions for Buying a House in Turkey and Being a Turkish Citizen;

1.Obtaining a Tax Registration Number

First of all, the first thing you need to do to buy real estate and own a house is to get a tax registration number. All remaining processes will operate accordingly. You can easily get the tax number from any tax office in Turkey without any difficulty. The documents and documents required to obtain the tax number are as follows. Original and photocopy of your passport, your current photo taken within the last 6 months. It’s that simple and fast.

  1. Open a Bank Account with a Turkish Bank in Turkey

After getting your tax identification number, all you need is a bank account in a Turkish bank. Here you will perform all your monetary and financial transactions. The documents required for this process are your passport, tax identification number, residence, invoice, etc. You will also need to indicate your current address with an official document.

  1. Select the Property to Buy

The next step is to choose your property and start looking for properties. You can invest in any real estate. there is no limitation on this. But the property must be worth at least $250,000. or equivalent Turkish lira. You can buy a few more properties to achieve this. The property may be ready for use or under construction under construction. As a rule, you must hold the property for at least 3 years. You cannot sell it in any way before 3 years. In order for the property to receive a residence permit, it must pass all official assessments.

4- Complete Your Property Purchase

Now you have completed all the steps before you actually complete your investment. You got your tax number, opened your bank account, selected the best real estate to buy. Now is the time to sign the deal. You must complete the money transaction for the property to be paid for. You’ll also need to get proof of the transaction, such as a payment receipt. You need to get the land registry to formalize the completion of your investment. You must also notarize the contract of sale with a note stating that the property cannot be sold by you for at least 3 years. Now that you have your property, it’s time to start the citizenship process.

5- Complete the Official Valuation for Your Property

You will now receive a valuation report from authorized persons, real estate appraisers, to determine the value of the property you have purchased. After that, you will register your property in your own name. In this, you need to apply to the Ministry of Environment and Urbanization with your identity document, passport, title deed and payment document.

6- Get a Residence Permit

In the meantime, if you want to live in Turkey, you can get a short-term residence permit. This does not mean that you are compulsory, you may not stay in Turkey while you are trying to obtain citizenship.

Bir cevap yazın